BZX84W-C11F
Mfr.Part #
BZX84W-C11F
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SC-70, SOT-323
Description
DIODE ZENER 11V 275MW SOT323
Manufacturer :
Nexperia
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
11V
Operating Temperature :
150°C TJ
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 8V
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Impedance-Max :
20Ohm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Power - Max :
275mW
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Datasheets
BZX84W-C11F
Nexperia BZX84W-C11F
20Ohm ±5% 100nA @ 8V 150°C TJ SC-70, SOT-323
BZX84W-C11F Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 100nA @ 8V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 11V during operation.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX84W-C11F Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)