BZX84W-B68X
Mfr.Part #
BZX84W-B68X
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SC-70, SOT-323
Description
DIODE ZENER 68V 275MW SOT323
Manufacturer :
Nexperia
Factory Lead Time :
4 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 10mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Operating Temperature :
150°C TJ
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
68V
Tolerance :
±2%
Impedance-Max :
240Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Power - Max :
275mW
Datasheets
BZX84W-B68X
Nexperia BZX84W-B68X
240Ohm ±2% 50nA @ 10mA 150°C TJ SC-70, SOT-323
BZX84W-B68X Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 50nA @ 10mA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 68V.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX84W-B68X Features
reverse leakage current of 50nA @ 10mA
50nA @ 10mA is the maximum voltage (Tol)