BZX84W-B47X
Mfr.Part #
BZX84W-B47X
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SC-70, SOT-323
Description
DIODE ZENER 47V 275MW SOT323
Manufacturer :
Nexperia
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 10mA
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Operating Temperature :
150°C TJ
Impedance-Max :
170Ohm
Power - Max :
275mW
Tolerance :
±2%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
47V
Factory Lead Time :
4 Weeks
Datasheets
BZX84W-B47X
Nexperia BZX84W-B47X
170Ohm ±2% 50nA @ 10mA 150°C TJ SC-70, SOT-323
BZX84W-B47X Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 50nA @ 10mA.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZX84W-B47X Features
reverse leakage current of 50nA @ 10mA
50nA @ 10mA is the maximum voltage (Tol)