BZX84C9V1LT116
Mfr.Part #
BZX84C9V1LT116
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
DIODE ZENER 9.1V 250MW SSD3
Stock
216
In Stock :
216
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Tolerance :
±6.04%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Tol-Max :
6.08%
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Impedance-Max :
15Ohm
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power Dissipation-Max :
0.25W
Operating Temperature :
150°C TJ
Additional Feature :
High Reliability
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Published :
1999
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 6V
Surface Mount :
yes
Power - Max :
250mW
Working Test Current :
5mA
ECCN Code :
EAR99
Reference Voltage :
9.1V
Polarity :
Unidirectional
Diode Type :
ZENER DIODE
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
3
Configuration :
Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.1V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
BZX84C9V1LT116
ROHM Semiconductor BZX84C9V1LT116
ZENER DIODE 15Ohm ±6.04% 500nA @ 6V 150°C TJ 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C9V1LT116 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 500nA @ 6V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Zener (Nom) voltage is reduced to 9.1V during operation.This device should be operated with 5mA as the working test voltage.
BZX84C9V1LT116 Features
reverse leakage current of 500nA @ 6V
500nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA