BZX84C9V1HE3-TP
Mfr.Part #
BZX84C9V1HE3-TP
Base Product Number :
BZX84C9V1
Power - Max :
350 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 nA @ 6 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Impedance (Max) (Zzt) :
15 Ohms
Series :
Automotive, AEC-Q101
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package :
Digi-Reel?
Tolerance :
±5%
Datasheets
BZX84C9V1HE3-TP
Micro Commercial Components (MCC) BZX84C9V1HE3-TP
±5% 500 nA @ 6 V -55°C ~ 150°C (TJ) TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C9V1HE3-TP Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 500 nA @ 6 V.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 9.1 V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900 mV @ 10 mA is supplied.
BZX84C9V1HE3-TP Features
reverse leakage current of 500 nA @ 6 V
500 nA @ 6 V is the maximum voltage (Tol)