BZX84C9V1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX84C9V1
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 9.1V 350MW SOT-23
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Additional Feature :
PROELECTRON SPECIFICATION
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Dissipation-Max :
0.35W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reverse Current-Max :
0.5μA
Packaging :
Cut Tape (CT)
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Voltage Temp Coeff-Max :
5.46mV/°C
Working Test Current :
5mA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.1V
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance-Max :
15Ohm
Pbfree Code :
yes
Knee Impedance-Max :
100Ohm
Dynamic Impedance-Max :
15Ohm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Reference Voltage :
9.1V
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Power - Max :
350mW
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Diode Type :
ZENER DIODE
Voltage Tol-Max :
5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Tolerance :
±5%
Terminal Form :
Gull wing
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
3
Terminal Position :
Dual
Configuration :
Single
Polarity :
Unidirectional
Datasheets
BZX84C9V1
Rectron USA BZX84C9V1
ZENER DIODE 15Ohm ±5% 500nA @ 6V -65°C~150°C 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C9V1 TR Overview
A reverse leakage current of 500nA @ 6V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 5%.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.To operate this device, set the working test voltage to 5mA.Once the voltage reaches maximum (Temp Coeff), diode reaches 5.46mV/°C.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZX84C9V1 TR Features
reverse leakage current of 500nA @ 6V
500nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA