BZX84C8V2-G3-08
Mfr.Part #
BZX84C8V2-G3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23-3
Manufacturer :
Vishay
Power Dissipation :
300mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
700nA @ 5V
Zener Voltage :
8.2V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
1
Series :
Automotive, AEC-Q101
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
300mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Impedance-Max :
15Ohm
Max Reverse Leakage Current :
700nA
HTS Code :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Reference Voltage :
8.2V
Voltage Tolerance :
5%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Impedance :
15Ohm
Voltage Tol-Max :
5%
Polarity :
Unidirectional
Working Test Current :
5mA