BZX84C7V5W-7
Mfr.Part #
BZX84C7V5W-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SC-70, SOT-323
Description
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOT323
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Max Power Dissipation :
200mW
Published :
JESD-609 Code :
e3
Width :
1.35mm
Height :
1mm
Power Dissipation :
200mW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Position :
Dual
Output Current :
50mA
Impedance-Max :
15Ohm
Weight :
6.010099mg
Number of Pins :
3
ESD Protection :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Power Rating :
200mW
Number of Elements :
1
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
14 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1µA @ 5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Peak Reverse Current :
1μA
Zener Current :
5mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
2.2mm
Voltage Tolerance :
6%
Element Configuration :
Single
Zener Voltage :
7.5V
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Impedance :
15Ohm
Reference Voltage :
7.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Operating Temperature :
-65°C~125°C TJ
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Voltage - Rated DC :
7.5V
Tolerance :
±6.04%
Test Current :
5mA
ZENER DIODE
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
BZX84C7V5W-7
Diodes Incorporated BZX84C7V5W-7
ZENER DIODE 15Ohm ±6.04% 7.5V 1μA @ 5V -65°C~125°C TJ 200mW 3 Terminations SC-70, SOT-323
BZX84C7V5W-7-F Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 5V.A maximum reverse leakage current is reached at 1μA.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 5mA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.This device can function fully with a reverse peak voltage of 1μA.
BZX84C7V5W-7-F Features
reverse leakage current of 1μA @ 5V
1μA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 5mA