BZX84C7V5-E3-18
Mfr.Part #
BZX84C7V5-E3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23-3
Manufacturer :
Vishay
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1µA @ 5V
Impedance-Max :
15Ohm
Element Configuration :
Reference Voltage :
7.5V
Tape and Reel (TR)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Tolerance :
±5%
Power Dissipation :
300mW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Impedance :
15Ohm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage Tol-Max :
5%
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
15 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Test Current :
5mA
Number of Pins :
Weight :
8.788352mg
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Zener Voltage :
7.5V
Max Power Dissipation :
300mW
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Voltage Tolerance :
5%
Published :
Datasheets
BZX84C7V5-E3-18
Vishay BZX84C7V5-E3-18
ZENER DIODE 15Ohm ±5% 7.5V 1μA @ 5V -55°C~150°C 300mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C7V5-E3-18 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 1μA @ 5V.A voltage of 5% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A maximum reverse leakage current is reached at 1μA.
BZX84C7V5-E3-18 Features
reverse leakage current of 1μA @ 5V
1μA @ 5V is the maximum voltage (Tol)