BZX84C7V5-E3-08
Mfr.Part #
BZX84C7V5-E3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23-3
Manufacturer :
Vishay
Power Dissipation :
300mW
Element Configuration :
ZENER DIODE
Series :
Automotive, AEC-Q101
Impedance :
15Ohm
Max Reverse Leakage Current :
1μA
3
Test Current :
5mA
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage Tolerance :
5%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Zener Voltage :
7.5V
Reference Voltage :
7.5V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1µA @ 5V
Published :
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Unidirectional
Radiation Hardening :
No
Weight :
8.788352mg
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Gull wing
Mount :
Surface Mount
Impedance-Max :
15Ohm
Voltage Tol-Max :
5%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
Max Power Dissipation :
300mW
Datasheets
BZX84C7V5-E3-08
Vishay BZX84C7V5-E3-08
ZENER DIODE 15Ohm ±5% 7.5V 1μA @ 5V -55°C~150°C 300mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C7V5-E3-08 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 1μA @ 5V is required.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 1μA.
BZX84C7V5-E3-08 Features
reverse leakage current of 1μA @ 5V
1μA @ 5V is the maximum voltage (Tol)