BZX84C75
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX84C75
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
SOT-23 75V 0.35W Diodes Zener
Manufacturer :
YANGJIE
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Position :
Dual
Peak Reverse Current :
50nA
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
75V
Number of Elements :
1
Voltage Tolerance :
6%
Max Power Dissipation :
225mW
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Height :
1.1176mm
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 20 hours ago)
Element Configuration :
Single
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
BZX84C75
Length :
3.0226mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Packaging :
Cut Tape (CT)
ECCN Code :
EAR99
Reference Voltage :
75V
Test Current :
2mA
Voltage Tol-Max :
6.04%
Surface Mount :
yes
Impedance-Max :
255Ohm
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Diode Type :
ZENER DIODE
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
75V
Material :
Plastic
Tolerance :
±6%
Zener Current :
10mA
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Number of Terminations :
3
Power Rating :
225mW
Pin Count :
3
Factory Lead Time :
7 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 52.5V
Number of Pins :
Width :
1.397mm
Forward Voltage :
900mV
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Published :
Zener Voltage :
75V
Power Dissipation :
300mW
Impedance :
255Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
BZX84C75
ZENER DIODE 255Ohm ±6% 75V 50nA @ 52.5V -65°C~150°C TJ 225mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C75LT1G Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50nA @ 52.5V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 50nA is the maximum.As it has a zener current of 10mA, it has a tremendous amount of design flexibility.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.This device should function properly at a peak reverse voltage of 50nA.
BZX84C75LT1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 52.5V
50nA @ 52.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 10mA