BZX84C6V8W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX84C6V8W
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
SC-70, SOT-323
Datasheet
Download
Description
SOT-323 6.8V 0.2W Diodes Zener
Manufacturer :
YANGJIE
Product Category :
Diodes - Zener - Single
ESD Protection :
No
Base Part Number :
BZX84C6V8
Tolerance :
±6%
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
6.8V
Lead Free :
Lead Free
Height :
1mm
Max Power Dissipation :
200mW
Weight :
6.010099mg
Output Current :
45mA
Impedance :
15Ohm
Diode Type :
ZENER DIODE
Published :
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Power Rating :
200mW
HTS Code :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 4V
Factory Lead Time :
24 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Width :
1.35mm
Polarity :
Unidirectional
Voltage Tol-Max :
5.88%
Length :
2.2mm
Power Dissipation :
200mW
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Peak Reverse Current :
2µA
Contact Plating :
Tin
Forward Voltage :
900mV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mount :
Surface Mount
Test Current :
5mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
3
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Zener Current :
5mA
Reference Voltage :
6.8V
Pin Count :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
Voltage Tolerance :
6%
Number of Elements :
1
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
Working Voltage :
6.8V
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Pbfree Code :
yes
Impedance-Max :
15Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Zener Voltage :
6.8V
Datasheets
BZX84C6V8W
ZENER DIODE 15Ohm ±6% 6.8V 2μA @ 4V -65°C~125°C 200mW 3 Terminations SC-70, SOT-323
BZX84C6V8W-7-F Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 2μA @ 4V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5.88% is set.During reverse leakage, the maximum current reaches 2μA.Design flexibility is enhanced by its zener current of 5mA.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).For full functionality, this device should have a reverse voltage peak of 2μA.
BZX84C6V8W-7-F Features
reverse leakage current of 2μA @ 4V
2μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
the zener current of 5mA