BZX84C68LT1
Mfr.Part #
BZX84C68LT1
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 68V 225MW SOT23-3
Manufacturer :
onsemi
HTS Code :
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Power Dissipation :
300mW
Max Power Dissipation :
300mW
Test Current :
2mA
Zener Current :
10mA
Voltage - Rated DC :
68V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reverse Current :
50nA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 47.6V
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Halogen Free :
Halogen Free
Number of Pins :
3
Impedance-Max :
240Ohm
Lead Free :
Lead Free
Zener Voltage :
68V
Height :
1.01mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Pbfree Code :
yes
Published :
Length :
3.04mm
Number of Elements :
1
Forward Voltage :
900mV
260
Working Voltage :
68V
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
BZX84C68
Number of Terminations :
3
Impedance :
240Ohm
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Terminal Position :
Dual
Voltage Tol-Max :
5.8%
Width :
1.4mm
REACH SVHC :
No SVHC
Element Configuration :
Single
Voltage Tolerance :
6%
Tolerance :
±6%
Reference Voltage :
68V
Power Rating :
225mW
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Datasheets
BZX84C68LT1
onsemi BZX84C68LT1
ZENER DIODE 240Ohm ±6% 68V 50nA @ 47.6V -65°C~150°C TJ 300mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C68LT1G Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50nA @ 47.6V.A voltage of 5.8% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A maximum reverse leakage current is reached at 50nA.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 10mA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.This device can function fully with a reverse peak voltage of 50nA.
BZX84C68LT1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 47.6V
50nA @ 47.6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 10mA