BZX84C5V6S-7
Mfr.Part #
BZX84C5V6S-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT363
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Voltage Tolerance :
5%
Weight :
6.010099mg
Power Rating :
200mW
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Pin Count :
6
HTS Code :
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 2V
Reference Voltage :
5.6V
Voltage Tol-Max :
7.14%
Base Part Number :
BZX84C5V6S
Impedance :
40Ohm
Power Dissipation :
200mW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Impedance-Max :
40Ohm
Peak Reverse Current :
1μA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Max Power Dissipation :
200mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Number of Elements :
2
Length :
2.2mm
ECCN Code :
EAR99
Zener Current :
5mA
Configuration :
2 Independent
Height :
1mm
Lead Free :
Lead Free
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±6%
Voltage - Rated DC :
5.6V
Test Current :
5mA
Pbfree Code :
yes
Width :
1.35mm
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Number of Pins :
ESD Protection :
No
Zener Voltage :
5.6V