BZX84C5V6LT3
Mfr.Part #
BZX84C5V6LT3
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 5.6V 225MW SOT23-3
Manufacturer :
onsemi
Voltage Tolerance :
7%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Number of Terminations :
3
JESD-609 Code :
e3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 2V
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
ESD Protection :
yes
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Number of Elements :
1
Impedance-Max :
40Ohm
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
5.6V
Power Rating :
225mW
Base Part Number :
BZX84C5V6
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Max Power Dissipation :
225mW
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Tolerance :
±7%
Impedance :
40Ohm
Surface Mount :
Factory Lead Time :
4 Weeks
Terminal Position :
Dual
Published :
Surface Mount
Voltage Tol-Max :
7.14%
Terminal Form :
Gull wing
Contact Plating :
Tin
Reference Voltage :
5.6V
Zener Voltage :
5.6V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power Dissipation :
300mW
Test Current :
5mA
Zener Current :
10mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Pin Count :
3
Element Configuration :
Single
Halogen Free :
Halogen Free
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
Datasheets
BZX84C5V6LT3
onsemi BZX84C5V6LT3
ZENER DIODE 40Ohm ±7% 5.6V 1μA @ 2V -65°C~150°C TJ 225mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C5V6LT3G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 1μA @ 2V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 7.14% is set.During reverse leakage, the maximum current reaches 1μA.Design flexibility is enhanced by its zener current of 10mA.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZX84C5V6LT3G Features
reverse leakage current of 1μA @ 2V
1μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 10mA