BZX84C5V6LT116
Mfr.Part #
BZX84C5V6LT116
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
DIODE ZENER 5.6V 250MW SSD3
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power - Max :
250mW
Impedance-Max :
40Ohm
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Working Test Current :
5mA
Diode Type :
ZENER DIODE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Surface Mount
Number of Terminations :
3
Power Dissipation-Max :
0.25W
Configuration :
Single
Reference Voltage :
5.6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±7.14%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 2V
Polarity :
Unidirectional
Surface Mount :
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Additional Feature :
High Reliability
HTS Code :
Operating Temperature :
150°C TJ
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6V
Datasheets
BZX84C5V6LT116
ROHM Semiconductor BZX84C5V6LT116
ZENER DIODE 40Ohm ±7.14% 1μA @ 2V 150°C TJ 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C5V6LT116 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1μA @ 2V.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device should be operated with a 5mA working test voltage.
BZX84C5V6LT116 Features
reverse leakage current of 1μA @ 2V
1μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA