BZX84C51-E3-08
Mfr.Part #
BZX84C51-E3-08
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23-3
Manufacturer :
Vishay
Surface Mount
Mount :
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Voltage Tolerance :
5%
Pin Count :
3
Reference Voltage :
51V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 35.7V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
Impedance :
180Ohm
Series :
Automotive, AEC-Q101
Test Current :
2mA
Number of Terminations :
3
Factory Lead Time :
15 Weeks
Power Dissipation :
300mW
Tolerance :
±5%
Zener Voltage :
51V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Power Dissipation :
300mW
Voltage Tol-Max :
5%
Contact Plating :
Tin
Diode Type :
ZENER DIODE
Weight :
8.788352mg
Gull wing
Element Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Impedance-Max :
180Ohm
Datasheets
BZX84C51-E3-08
Vishay BZX84C51-E3-08
ZENER DIODE 180Ohm ±5% 51V 50nA @ 35.7V -55°C~150°C 300mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C51-E3-08 Overview
A reverse leakage current of 50nA @ 35.7V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 5%.50nA is the maximum reverse leakage current.
BZX84C51-E3-08 Features
reverse leakage current of 50nA @ 35.7V
50nA @ 35.7V is the maximum voltage (Tol)