BZX84C4V7LT3
Mfr.Part #
BZX84C4V7LT3
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 4.7V 225MW SOT23-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Element Configuration :
Single
Factory Lead Time :
5 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Lead Free :
Lead Free
Impedance-Max :
80Ohm
ECCN Code :
EAR99
Halogen Free :
Halogen Free
HTS Code :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
3
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Radiation Hardening :
No
Test Current :
5mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Zener Current :
10mA
Impedance :
80Ohm
Base Part Number :
BZX84C4V7
Number of Terminations :
3
Max Reverse Leakage Current :
3μA
Reference Voltage :
4.7V
Contact Plating :
Tin
Diode Element Material :
SILICON
Zener Voltage :
4.7V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
225mW
Voltage - Rated DC :
4.7V
Number of Elements :
1
Polarity :
Unidirectional
Tolerance :
±6%
Pin Count :
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
Dual
Voltage Tolerance :
6%
Power Dissipation :
300mW
Diode Type :
ZENER DIODE
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
ESD Protection :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
225mW