BZX84C4V7_D87Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX84C4V7_D87Z
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 4.7V 350MW SOT23-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.7V
Tolerance :
±6%
Impedance-Max :
80Ohms
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max :
350mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 2V
Base Part Number :
BZX84C4V7
Supplier Device Package :
SOT-23-3 (TO-236)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
BZX84C4V7_D87Z
onsemi BZX84C4V7_D87Z
80Ohms ±6% 3μA @ 2V -55°C~150°C TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C4V7_D87Z Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 3μA @ 2V.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.7VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
BZX84C4V7_D87Z Features
reverse leakage current of 3μA @ 2V
3μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)