BZX84C4V3LT1
Mfr.Part #
BZX84C4V3LT1
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 4.3V 225MW SOT23-3
Manufacturer :
onsemi
Base Part Number :
BZX84C4V3
Voltage Tolerance :
7%
yes
Length :
3.0226mm
Halogen Free :
Halogen Free
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
4.3V
Zener Voltage :
4.3V
Contact Plating :
Tin
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Reverse Current :
3μA
Factory Lead Time :
4 Weeks
Max Reverse Leakage Current :
3μA
Impedance :
90Ohm
Forward Voltage :
900mV
Impedance-Max :
90Ohm
Radiation Hardening :
No
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 1V
Test Current :
5mA
HTS Code :
Power Rating :
225mW
Zener Current :
10mA
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Packaging :
Cut Tape (CT)
Reference Voltage :
4.3V
Power Dissipation :
300mW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
1
Height :
1.1176mm
Width :
1.397mm
ESD Protection :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Voltage - Rated DC :
4.3V
Element Configuration :
Single
Max Power Dissipation :
225mW
Breakdown Voltage :
4.6V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Material :
Plastic
Tolerance :
±7%
Number of Pins :
Unidirectional
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage Tol-Max :
6.98%
Terminal Form :
Gull wing
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
BZX84C4V3LT1
onsemi BZX84C4V3LT1
ZENER DIODE 90Ohm ±7% 4.3V 3μA @ 1V -65°C~150°C TJ 225mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C4V3LT1G Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 3μA @ 1V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (6.98%).Reverse leakage current reaches 3μA at its maximum.Having a zener current of 10mA, it is highly flexible in terms of design.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).For this device to operate properly, a peak reverse voltage of 3μA is recommended.
BZX84C4V3LT1G Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the zener current of 10mA