BZX84C47-TP
Mfr.Part #
BZX84C47-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
DIODE ZENER 47V 350MW SOT23
Manufacturer :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 32.9V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Dissipation-Max :
0.35W
Voltage Tol-Max :
5%
Gull wing
Configuration :
Single
Dynamic Impedance-Max :
170Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
47V
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Working Test Current :
5mA
Packaging :
Cut Tape (CT)
Impedance-Max :
170Ohm
Number of Elements :
1
Power - Max :
350mW
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Reference Voltage :
47V
Tolerance :
±5%
Datasheets
BZX84C47-TP
Micro Commercial Components (MCC) BZX84C47-TP
ZENER DIODE 170Ohm ±5% 100nA @ 32.9V -55°C~175°C TJ 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C47-TP Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 32.9V is required.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 47V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 5mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
BZX84C47-TP Features
reverse leakage current of 100nA @ 32.9V
100nA @ 32.9V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA