BZX84C3V9HE3-TP
Mfr.Part #
BZX84C3V9HE3-TP
Diodes - Zener - Single
Package :
Digi-Reel?
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Power - Max :
350 mW
Series :
Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3 μA @ 1 V
Base Product Number :
BZX84C3V9
Impedance (Max) (Zzt) :
90 Ohms
Tolerance :
±5%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheets
BZX84C3V9HE3-TP
Micro Commercial Components (MCC) BZX84C3V9HE3-TP
±5% 3 μA @ 1 V -55°C ~ 150°C (TJ) TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C3V9HE3-TP Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 3 μA @ 1 V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.9 V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900 mV @ 10 mA V.
BZX84C3V9HE3-TP Features
reverse leakage current of 3 μA @ 1 V
3 μA @ 1 V is the maximum voltage (Tol)