BZX84C3V3W
Mfr.Part #
BZX84C3V3W
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
SC-70, SOT-323
Description
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOT-323
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diodes - Zener - Single
REACH SVHC :
No SVHC
Power Rating :
200mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
BZX84C3V3
Voltage - Rated DC :
3.3V
Impedance-Max :
95Ohm
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Test Current :
5mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1V
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Width :
1.35mm
260
Output Current :
50mA
Weight :
6.010099mg
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-609 Code :
e3
Zener Voltage :
3.3V
Reference Voltage :
3.3V
3
Termination :
SMD/SMT
Power Dissipation :
200mW
Max Power Dissipation :
200mW
Terminal Position :
Dual
Peak Reverse Current :
5μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESD Protection :
No
Voltage Tol-Max :
6.06%
Voltage Tolerance :
6%
Impedance :
95Ohm
Zener Current :
5mA
HTS Code :
Height :
1mm
Element Configuration :
Single
Number of Pins :
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Length :
2.2mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Tolerance :
±6%
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Datasheets
BZX84C3V3W
Rectron USA BZX84C3V3W
ZENER DIODE 95Ohm ±6% 3.3V 5μA @ 1V -65°C~125°C 200mW 3 Terminations SC-70, SOT-323
BZX84C3V3W-7-F Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 5μA @ 1V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (6.06%).Reverse leakage current reaches 5μA at its maximum.Having a zener current of 5mA, it is highly flexible in terms of design.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).For this device to operate properly, a peak reverse voltage of 5μA is recommended.
BZX84C3V3W-7-F Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 5mA