BZX84C3V3LT1
Mfr.Part #
BZX84C3V3LT1
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 3.3V 225MW SOT23-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Forward Voltage :
900mV
Peak Reverse Current :
5μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Breakdown Voltage :
3.5V
Material :
Plastic
Dual
Voltage Tolerance :
6%
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Impedance-Max :
95Ohm
JESD-609 Code :
e3
Halogen Free :
Halogen Free
Length :
3.04mm
HTS Code :
Packaging :
Digi-Reel®
Voltage Tol-Max :
6.06%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Forward Current :
10mA
Voltage - Rated DC :
3.3V
Tolerance :
±6%
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Max Power Dissipation :
225mW
Test Current :
5mA
Power Rating :
225mW
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Published :
Radiation Hardening :
No
Power Dissipation :
300mW
Surface Mount :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Elements :
1
Impedance :
95Ohm
Working Voltage :
3.3V
Reference Voltage :
3.3V
Element Configuration :
Single
Width :
1.4mm
Zener Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1V
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
Factory Lead Time :
4 Weeks
Base Part Number :
BZX84C3V3
Pin Count :
Height :
1.11mm
Zener Current :
10mA
Datasheets
BZX84C3V3LT1
onsemi BZX84C3V3LT1
ZENER DIODE 95Ohm ±6% 3.3V 5μA @ 1V -65°C~150°C TJ 225mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C3V3LT1G Overview
A reverse leakage current of 5μA @ 1V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 6.06%.5μA is the maximum reverse leakage current.The design is highly flexible due to the zener current of 10mA.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.This device functions best with a peak reverse voltage of 5μA.
BZX84C3V3LT1G Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 10mA