BZX84C3V3-TP
Mfr.Part #
BZX84C3V3-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
DIODE ZENER 3.3V 350MW SOT23
Manufacturer :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.3V
Configuration :
Single
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1V
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Test Current :
5mA
Polarity :
Unidirectional
Reference Voltage :
3.3V
Published :
2008
Number of Terminations :
3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Base Part Number :
BZX84C3V3
Power - Max :
350mW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Operating Temperature :
-55°C~150°C
JESD-609 Code :
e3
Voltage Tol-Max :
5%
Mounting Type :
Surface Mount
Dynamic Impedance-Max :
95Ohm
Diode Type :
ZENER DIODE
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Elements :
1
Surface Mount :
yes
Impedance-Max :
83Ohm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
3
Power Dissipation-Max :
0.35W
Datasheets
BZX84C3V3-TP
Micro Commercial Components (MCC) BZX84C3V3-TP
ZENER DIODE 83Ohm ±5% 5μA @ 1V -55°C~150°C 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C3V3-TP Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 5μA @ 1V.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.3VV.This device should be operated at 5mA on the working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
BZX84C3V3-TP Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA