BZX84C39HE3-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX84C39HE3-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
350MW ZENER SOT-23
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power - Max :
350 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 27.3 V
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Cut Tape
Product Category :
Zener Diodes
Supplier Device Package :
SOT-23
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
39 V
Brand :
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Series :
AECQ-HE3
Product Type :
Zener Diodes
Impedance (Max) (Zzt) :
130 Ohms
Base Product Number :
BZX84C39
Datasheets
BZX84C39HE3-TP
Micro Commercial Components (MCC) BZX84C39HE3-TP
±5% 100 nA @ 27.3 V -55°C ~ 150°C (TJ) TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C39HE3-TP Overview
A reverse leakage current of 100 nA @ 27.3 V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.900 mV @ 10 mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZX84C39HE3-TP Features
reverse leakage current of 100 nA @ 27.3 V
100 nA @ 27.3 V is the maximum voltage (Tol)