BZX84C36-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX84C36-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 36V 350MW SOT23
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Working Test Current :
2mA
Polarity :
Unidirectional
Power - Max :
350mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Reference Voltage :
36V
Dynamic Impedance-Max :
90Ohm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Published :
Power Dissipation-Max :
0.35W
Base Part Number :
BZX84C36
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
36V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Impedance-Max :
90Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Terminal Position :
Dual
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 25.2V
Voltage Tol-Max :
5%
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
ZENER DIODE
Number of Terminations :
3
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±6%
Pin Count :
3
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
BZX84C36-TP
Micro Commercial Components (MCC) BZX84C36-TP
ZENER DIODE 90Ohm ±6% 100nA @ 25.2V -55°C~150°C 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C36-TP Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 25.2V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 36V.This device can only be operated when the working test voltage is set to 2mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
BZX84C36-TP Features
reverse leakage current of 100nA @ 25.2V
100nA @ 25.2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA