BZX84C36
Mfr.Part #
BZX84C36
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
ZENER DIODE 36V 0.35W SOT-23-3L
Manufacturer :
YANGJIE
3
Output Current :
10mA
Height :
1mm
Polarity :
Unidirectional
Power Rating :
300mW
Width :
1.3mm
Max Power Dissipation :
350mW
Voltage Tolerance :
6%
Number of Terminations :
Working Voltage :
36V
Published :
Length :
2.9mm
Peak Reverse Current :
100nA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Diode Element Material :
SILICON
Tolerance :
±6%
Forward Voltage :
900mV
Max Reverse Leakage Current :
100nA
HTS Code :
Additional Feature :
High Reliability
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Impedance-Max :
90Ohm
Voltage Tol-Max :
5.56%
Factory Lead Time :
19 Weeks
Zener Current :
2mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 25.2V
Test Current :
2mA
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
36V
Weight :
7.994566mg
Termination :
SMD/SMT
ESD Protection :
No
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Zener Voltage :
36V
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
BZX84C36
Reference Voltage :
36V
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
REACH SVHC :
No SVHC
Power Dissipation :
350mW
Mount :
Surface Mount
Impedance :
90Ohm
Datasheets
BZX84C36
YANGJIE BZX84C36
ZENER DIODE 90Ohm ±6% 36V 100nA @ 25.2V -65°C~150°C 350mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C36-7-F Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 25.2V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5.56%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.A zener current of 2mA makes it highly flexible in terms of design.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.This device requires a peak reverse voltage of 100nA to function fully.
BZX84C36-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 25.2V
100nA @ 25.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 2mA