BZX84C2V7W
Mfr.Part #
BZX84C2V7W
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
SC-70, SOT-323
Description
DIODE ZENER 2.7V 200MW SOT-323
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20μA @ 1V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
BZX84C2V7
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Zener Voltage :
2.7V
Forward Voltage :
900mV
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Polarity :
Unidirectional
Weight :
6.010099mg
Impedance-Max :
100Ohm
Diode Element Material :
SILICON
Zener Current :
5mA
Reference Voltage :
2.7V
Voltage - Rated DC :
2.7V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Termination :
SMD/SMT
Contact Plating :
Tin
Output Current :
50mA
Voltage Tolerance :
5%
Impedance :
100Ohm
Power Rating :
200mW
Test Current :
5mA
Max Reverse Leakage Current :
20μA
Peak Reverse Current :
20μA
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
2.7V
Voltage Tol-Max :
7.41%
Max Power Dissipation :
200mW
Tolerance :
±7%
Power Dissipation :
200mW
Factory Lead Time :
24 Weeks
EAR99
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Length :
2.2mm
Width :
1.35mm
ESD Protection :
No
Height :
1mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Datasheets
BZX84C2V7W
Rectron USA BZX84C2V7W
ZENER DIODE 100Ohm ±7% 2.7V 20μA @ 1V -65°C~125°C 200mW 3 Terminations SC-70, SOT-323
BZX84C2V7W-7-F Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 20μA @ 1V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (7.41%).Reverse leakage current reaches 20μA at its maximum.Having a zener current of 5mA, it is highly flexible in terms of design.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).For this device to operate properly, a peak reverse voltage of 20μA is recommended.
BZX84C2V7W-7-F Features
reverse leakage current of 20μA @ 1V
20μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 20μA
the zener current of 5mA