BZX84C2V4-E3-18
Mfr.Part #
BZX84C2V4-E3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
DIODE ZENER 2.4V 300MW SOT23-3
Manufacturer :
Vishay
Reference Voltage :
2.4V
HTS Code :
Series :
Automotive, AEC-Q101
Zener Voltage :
2.4V
Impedance :
100Ohm
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Contact Plating :
Tin
3
Voltage Tol-Max :
5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Power Dissipation :
300mW
yes
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 1V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Power Dissipation :
300mW
Impedance-Max :
100Ohm
Max Reverse Leakage Current :
50μA
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Single
Mount :
Test Current :
5mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Weight :
8.788352mg
Voltage Tolerance :
5%
Datasheets
BZX84C2V4-E3-18
Vishay BZX84C2V4-E3-18
ZENER DIODE 100Ohm ±5% 2.4V 50μA @ 1V -55°C~150°C 300mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C2V4-E3-18 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50μA @ 1V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 50μA is the maximum.
BZX84C2V4-E3-18 Features
reverse leakage current of 50μA @ 1V
50μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)