BZX84C27LT1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX84C27LT1
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 27V 225MW SOT23-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Element Configuration :
Single
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Halogen Free :
Halogen Free
Terminal Form :
Gull wing
Forward Voltage :
900mV
Pin Count :
3
Published :
Diode Type :
ZENER DIODE
REACH SVHC :
No SVHC
Reference Voltage :
27V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±7%
Power Rating :
225mW
Pbfree Code :
yes
Impedance :
80Ohm
Material :
Plastic
Radiation Hardening :
No
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
225mW
Working Voltage :
27V
Test Current :
2mA
Zener Voltage :
27V
Polarity :
Unidirectional
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Length :
2.9mm
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Zener Current :
10mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Base Part Number :
BZX84C27
Impedance-Max :
80Ohm
Height :
940μm
Width :
1.3mm
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Dissipation :
300mW
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 18.9V
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Number of Terminations :
3
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Voltage Tolerance :
7%
Voltage - Rated DC :
27V
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Number of Pins :
Peak Reverse Current :
50nA
Factory Lead Time :
4 Weeks
Datasheets
BZX84C27LT1
onsemi BZX84C27LT1
ZENER DIODE 80Ohm ±7% 27V 50nA @ 18.9V -65°C~150°C TJ 225mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C27LT1G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 50nA @ 18.9V.During reverse leakage, the maximum current reaches 50nA.Design flexibility is enhanced by its zener current of 10mA.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).For full functionality, this device should have a reverse voltage peak of 50nA.
BZX84C27LT1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 18.9V
50nA @ 18.9V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 10mA