BZX84C27
Mfr.Part #
BZX84C27
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
DIODE ZENER 27V 250MW SOT23-3
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Mount :
Surface Mount
Impedance-Max :
80Ohm
JESD-609 Code :
e3
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
BZX84C27
Polarity :
Unidirectional
Power Rating :
350mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 18.9V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Pins :
3
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
SILICON
Power - Max :
300mW
Forward Voltage :
900mV
Max Power Dissipation :
350mW
Test Current :
2mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Weight :
7.994566mg
Termination :
SMD/SMT
Length :
2.9mm
Impedance :
80Ohm
REACH SVHC :
No SVHC
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Published :
Peak Reverse Current :
100nA
Output Current :
12mA
Zener Voltage :
27V
Reference Voltage :
27V
HTS Code :
Contact Plating :
Tin
Zener Current :
2mA
Tolerance :
±7%
Width :
1.3mm
Working Voltage :
27V
Voltage Tol-Max :
7.04%
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage Tolerance :
5%
Tape and Reel (TR)
Height :
1mm
Power Dissipation :
350mW
Voltage - Rated DC :
27V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
ESD Protection :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Elements :
1
Diode Type :
ZENER DIODE
Additional Feature :
High Reliability
Pin Count :
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pbfree Code :
yes
Datasheets
BZX84C27
Fairchild Semiconductor BZX84C27
ZENER DIODE 80Ohm ±7% 27V 100nA @ 18.9V -65°C~150°C 350mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C27-7-F Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100nA @ 18.9V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 100nA is the maximum.As it has a zener current of 2mA, it has a tremendous amount of design flexibility.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.This device should function properly at a peak reverse voltage of 100nA.
BZX84C27-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 18.9V
100nA @ 18.9V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 2mA