BZX84C24-HE3-08
Mfr.Part #
BZX84C24-HE3-08
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 24V 300MW SOT23-3
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Max Power Dissipation :
300mW
Terminal Form :
Gull wing
Weight :
8.788352mg
Factory Lead Time :
15 Weeks
Working Test Current :
5mA
Number of Pins :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 16.8V
Zener Voltage :
24V
Number of Terminations :
3
Voltage Tol-Max :
5%
Element Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Diode Type :
ZENER DIODE
Series :
Automotive, AEC-Q101
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
70Ohm
Impedance-Max :
70Ohm
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
SILICON
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Number of Elements :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Voltage Tolerance :
5%
Published :
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Reference Voltage :
24V
Power Dissipation :
300mW
Pin Count :
Datasheets
BZX84C24-HE3-08
Vishay BZX84C24-HE3-08
ZENER DIODE 70Ohm ±5% 24V 50nA @ 16.8V -55°C~150°C 300mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C24-HE3-08 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 50nA @ 16.8V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 50nA.This device can only be operated when the working test voltage is set to 5mA.
BZX84C24-HE3-08 Features
reverse leakage current of 50nA @ 16.8V
50nA @ 16.8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA