BZX84C22HE3-TP
Mfr.Part #
BZX84C22HE3-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
350MW ZENER SOT-23
Manufacturer :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 15.4 V
Packaging :
Cut Tape
Impedance (Max) (Zzt) :
55 Ohms
Supplier Device Package :
SOT-23
Package :
Digi-Reel?
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
22 V
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Product Category :
Zener Diodes
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Power - Max :
350 mW
Base Product Number :
BZX84C22
Brand :
Series :
Automotive, AEC-Q101
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Type :
Zener Diodes
Datasheets
BZX84C22HE3-TP
Micro Commercial Components (MCC) BZX84C22HE3-TP
±5% 100 nA @ 15.4 V -55°C ~ 150°C (TJ) TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C22HE3-TP Overview
A reverse leakage current of 100 nA @ 15.4 V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.900 mV @ 10 mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZX84C22HE3-TP Features
reverse leakage current of 100 nA @ 15.4 V
100 nA @ 15.4 V is the maximum voltage (Tol)