BZX84C22-TP
Mfr.Part #
BZX84C22-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
DIODE ZENER 22V 350MW SOT23
Manufacturer :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
Gull wing
Diode Type :
ZENER DIODE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Power Dissipation-Max :
0.35W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±6%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
22V
1 (Unlimited)
Reference Voltage :
22V
Power - Max :
350mW
Voltage Tol-Max :
5%
Base Part Number :
BZX84C22
Pin Count :
3
Impedance-Max :
55Ohm
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 15.4V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Number of Elements :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Surface Mount
Configuration :
Single
Dynamic Impedance-Max :
55Ohm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Working Test Current :
5mA
Datasheets
BZX84C22-TP
Micro Commercial Components (MCC) BZX84C22-TP
ZENER DIODE 55Ohm ±6% 100nA @ 15.4V -55°C~150°C 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C22-TP Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 100nA @ 15.4V.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 22VV.This device should be operated at 5mA on the working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
BZX84C22-TP Features
reverse leakage current of 100nA @ 15.4V
100nA @ 15.4V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA