BZX84C22
Mfr.Part #
BZX84C22
Manufacturer
Rectron USA
Description
DIODE ZENER 22V 200MW SOT-23
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Number of Elements :
1
Dynamic Impedance-Max :
55Ohm
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Number of Terminations :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Reference Voltage :
22V
Published :
2008
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 15.4V
Tolerance :
±6%
Working Test Current :
5mA
Power Dissipation-Max :
0.35W
Impedance-Max :
55Ohm
Base Part Number :
BZX84C22
Pin Count :
3
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
JESD-609 Code :
e3
Qualification Status :
Not Qualified
Polarity :
Unidirectional
Power - Max :
350mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Configuration :
Single
Diode Type :
ZENER DIODE
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
22V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
Voltage Tol-Max :
5%
Datasheets
BZX84C22
Rectron USA BZX84C22
ZENER DIODE 55Ohm ±6% 100nA @ 15.4V -55°C~150°C 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C22-TP Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 100nA @ 15.4V.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 22VV.This device should be operated at 5mA on the working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
BZX84C22-TP Features
reverse leakage current of 100nA @ 15.4V
100nA @ 15.4V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA