BZX84C22
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX84C22
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
ZENER DIODE 22V 0.35W SOT-23-3L
Manufacturer :
YANGJIE
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 15.4V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Mounting Type :
Surface Mount
Impedance-Max :
55Ohm
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
3
Tolerance :
±6%
Diode Type :
ZENER DIODE
Pbfree Code :
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
22V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Base Part Number :
BZX84C22
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
2008
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
3
HTS Code :
Voltage Tol-Max :
5%
Working Test Current :
5mA
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation-Max :
0.35W
Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Unidirectional
Surface Mount :
yes
Power - Max :
350mW
Reference Voltage :
22V
Dynamic Impedance-Max :
55Ohm
Datasheets
BZX84C22
YANGJIE BZX84C22
ZENER DIODE 55Ohm ±6% 100nA @ 15.4V -55°C~150°C 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C22-TP Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 100nA @ 15.4V.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 22VV.This device should be operated at 5mA on the working test voltage.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
BZX84C22-TP Features
reverse leakage current of 100nA @ 15.4V
100nA @ 15.4V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA