BZX84C18LT1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX84C18LT1
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 18V 225MW SOT-23
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power - Max :
225mW
Tolerance :
±6%
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Impedance-Max :
45Ohms
Supplier Device Package :
SOT-23-3 (TO-236)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
18V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 12.6V
Datasheets
BZX84C18LT1
onsemi BZX84C18LT1
45Ohms ±6% 50nA @ 12.6V -65°C~150°C TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C18LT1 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50nA @ 12.6V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 18V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
BZX84C18LT1 Features
reverse leakage current of 50nA @ 12.6V
50nA @ 12.6V is the maximum voltage (Tol)