BZX84C18
Mfr.Part #
BZX84C18
Manufacturer
onsemi
Description
ZENER DIODE, 18V, 5%, 0.25W, UNI
Manufacturer :
onsemi
Tolerance :
±6%
Voltage Tol-Max :
5%
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dynamic Impedance-Max :
45Ohm
Base Part Number :
BZX84C18
Working Test Current :
5mA
HTS Code :
Unidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Configuration :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 12.6V
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
3
Published :
Power Dissipation-Max :
0.35W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Impedance-Max :
45Ohm
Power - Max :
350mW
Pin Count :
3
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
18V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Reference Voltage :
18V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
BZX84C18
onsemi BZX84C18
ZENER DIODE 45Ohm ±6% 100nA @ 12.6V -55°C~150°C 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C18-TP Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 12.6V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 5%.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.To operate this device, set the working test voltage to 5mA.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZX84C18-TP Features
reverse leakage current of 100nA @ 12.6V
100nA @ 12.6V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA