BZX84C16LT1G
Mfr.Part #
BZX84C16LT1G
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 16V 225MW SOT23-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
Dual
Reference Voltage :
16V
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Halogen Free :
Halogen Free
Impedance-Max :
40Ohm
HTS Code :
Test Current :
5mA
Power Rating :
225mW
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Zener Voltage :
16V
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
940μm
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Pbfree Code :
yes
Width :
1.3mm
Material :
Plastic
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESD Protection :
yes
Peak Reverse Current :
50nA
Tolerance :
±6%
Impedance :
40Ohm
Surface Mount
Published :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Power Dissipation :
300mW
Voltage Tol-Max :
5.56%
Factory Lead Time :
4 Weeks
Diode Type :
ZENER DIODE
Number of Pins :
3
Lead Free :
Lead Free
Working Voltage :
16V
JESD-609 Code :
e3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 11.2V
Zener Current :
10mA
Length :
2.9mm
Base Part Number :
BZX84C16
Current Rating :
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Tin
Voltage Tolerance :
6%
EAR99
Forward Voltage :
900mV
Voltage - Rated DC :
16V
Surface Mount :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Max Power Dissipation :
225mW
Number of Elements :
1
Datasheets
BZX84C16LT1G
onsemi BZX84C16LT1G
ZENER DIODE 40Ohm ±6% 16V 50nA @ 11.2V -65°C~150°C TJ 225mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C16LT1G Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50nA @ 11.2V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 50nA is the maximum.As it has a zener current of 10mA, it has a tremendous amount of design flexibility.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.This device should function properly at a peak reverse voltage of 50nA.
BZX84C16LT1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 11.2V
50nA @ 11.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 10mA