BZX84C16HE3-TP
Mfr.Part #
BZX84C16HE3-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
350MW ZENER SOT-23
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Base Product Number :
BZX84C16
Impedance (Max) (Zzt) :
40 Ohms
Package :
Digi-Reel?
Supplier Device Package :
SOT-23
Product Status :
Active
Series :
Automotive, AEC-Q101
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Power - Max :
350 mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 11.2 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
16 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheets
BZX84C16HE3-TP
Micro Commercial Components (MCC) BZX84C16HE3-TP
±5% 100 nA @ 11.2 V -55°C ~ 150°C (TJ) TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C16HE3-TP Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100 nA @ 11.2 V.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 16 V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900 mV @ 10 mA must be supplied.
BZX84C16HE3-TP Features
reverse leakage current of 100 nA @ 11.2 V
100 nA @ 11.2 V is the maximum voltage (Tol)