BZX84C15VLYFHT116
Mfr.Part #
BZX84C15VLYFHT116
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOT-23-3
Description
250MW, 15V, SOT-23, AUTOMOTIVE Z
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Brand :
Product Type :
Zener Diodes
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Supplier Device Package :
SOT-23
Impedance (Max) (Zzt) :
30 Ohms
Test Current :
5 mA
Qualification :
AEC-Q101
Package Type :
SOT-23
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Voltage Tolerance :
6 %
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Pin Count :
3
Length :
2.9 mm
Product Status :
Active
Product Category :
Zener Diodes
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
SOT-23-3
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
15 V
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Configuration :
Single
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 10 V
RoHS :
Details
Number of Elements per Chip :
1
Height :
0.95 mm
Series :
Automotive, AEC-Q101
Diode Configuration :
Single
Zener Current :
0.1 uA
Tolerance :
±6%
Packaging :
Cut Tape
Power - Max :
250 mW
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation :
250mW
Width :
1.3 mm
Datasheets
BZX84C15VLYFHT116
ROHM Semiconductor BZX84C15VLYFHT116
±6% 100 nA @ 10 V 150°C (TJ) SOT-23-3
BZX84C15VLYFHT116 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100 nA @ 10 V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 15 V volts.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 0.1 uA.
BZX84C15VLYFHT116 Features
reverse leakage current of 100 nA @ 10 V
100 nA @ 10 V is the maximum voltage (Tol)