BZX84C15
Mfr.Part #
BZX84C15
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 15V 350MW SOT23-3
Manufacturer :
onsemi
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Reference Voltage :
15V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Dynamic Impedance-Max :
30Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
BZX84C15
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Max :
350mW
Impedance-Max :
30Ohm
Diode Element Material :
SILICON
yes
Working Test Current :
5mA
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Configuration :
Single
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 10.5V
Number of Elements :
1
Voltage Tol-Max :
5%
3
Power Dissipation-Max :
0.35W
Tolerance :
±5%