BZX84C12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX84C12
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 12V 200MW SOT-23
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Diodes - Zener - Single
ESD Protection :
No
HTS Code :
Additional Feature :
High Reliability
Zener Current :
5mA
Tolerance :
±5%
Reference Voltage :
12V
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Voltage - Rated DC :
12V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
25Ohm
Diode Element Material :
SILICON
Diode Type :
ZENER DIODE
Test Current :
5mA
Terminal Form :
Gull wing
Weight :
7.994566mg
Length :
2.9mm
Termination :
SMD/SMT
Pin Count :
3
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation :
350mW
Number of Terminations :
3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
350mW
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Peak Reverse Current :
100nA
Reverse Voltage :
8V
Power - Max :
300mW
Output Current :
28mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
JESD-609 Code :
e3
Voltage Tolerance :
5%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
BZX84C12
Lead Free :
Lead Free
Impedance-Max :
25Ohm
Forward Voltage :
900mV
Working Voltage :
12V
Width :
1.3mm
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 8V
Terminal Position :
Dual
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
350mW
Height :
1.1mm
Zener Voltage :
12V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Polarity :
Unidirectional
Datasheets
BZX84C12
Rectron USA BZX84C12
ZENER DIODE 25Ohm ±5% 12V 100nA @ 8V -65°C~150°C 350mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84C12-7-F Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100nA @ 8V is required.A reverse leakage current that reaches 100nA is the maximum.As it has a zener current of 5mA, it has a tremendous amount of design flexibility.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.This device should function properly at a peak reverse voltage of 100nA.
BZX84C12-7-F Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 5mA