BZX84B7V5
Mfr.Part #
BZX84B7V5
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
ZENERDIODE,SOT-23,7.5V,0.3W,2%
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Factory Lead Time :
19 Weeks
Impedance :
15Ohm
Test Current :
5mA
Base Part Number :
BZX84B7V5
yes
Forward Voltage :
900mV
Diode Type :
ZENER DIODE
Power Rating :
350mW
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
1mm
Polarity :
Unidirectional
Power - Max :
300mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Weight :
8.788352mg
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
REACH SVHC :
No SVHC
Max Power Dissipation :
350mW
Power Dissipation :
350mW
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Width :
2.4mm
Lead Free :
Lead Free
Zener Voltage :
7.5V
Zener Current :
1μA
Voltage Tolerance :
2%
Number of Pins :
3
Working Voltage :
7.5V
Termination :
SMD/SMT
Voltage Tol-Max :
2%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1µA @ 5V
Tolerance :
±2%
Impedance-Max :
15Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ESD Protection :
Dual
Length :
2.9mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reverse Current :
Contact Plating :
Tin
Reference Voltage :
7.5V
Number of Terminations :
3
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
BZX84B7V5
Diotec Semiconductor BZX84B7V5
ZENER DIODE 15Ohm ±2% 7.5V 1μA @ 5V -65°C~150°C 350mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84B7V5-7-F Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 5V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 2%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.A zener current of 1μA makes it highly flexible in terms of design.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.This device requires a peak reverse voltage of 1μA to function fully.
BZX84B7V5-7-F Features
reverse leakage current of 1μA @ 5V
1μA @ 5V is the maximum voltage (Tol)