BZX84B62-E3-18
Mfr.Part #
BZX84B62-E3-18
Manufacturer
Vishay
Description
DIODE ZENER 62V 300MW SOT23-3
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 43.4V
Zener Voltage :
62V
Weight :
8.788352mg
Pin Count :
3
Voltage Tolerance :
2%
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
215Ohm
Number of Terminations :
3
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
HTS Code :
Diode Type :
ZENER DIODE
Element Configuration :
Single
Impedance-Max :
215Ohm
Max Power Dissipation :
300mW
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Series :
Automotive, AEC-Q101
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Working Test Current :
2mA
Number of Pins :
Polarity :
Unidirectional
Reference Voltage :
62V
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Power Dissipation :
300mW
Tolerance :
±2%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Voltage Tol-Max :
2%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
BZX84B62-E3-18
Vishay BZX84B62-E3-18
ZENER DIODE 215Ohm ±2% 62V 50nA @ 43.4V -55°C~150°C 300mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84B62-E3-18 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 50nA @ 43.4V is required.2% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 50nA.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 2mA.
BZX84B62-E3-18 Features
reverse leakage current of 50nA @ 43.4V
50nA @ 43.4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the working test voltage to 2mA
minimal dynamic impedance is 2mA