BZX84B5V6LT1
Mfr.Part #
BZX84B5V6LT1
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 5.6V 225MW SOT23-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Height :
940μm
Voltage Tol-Max :
1.96%
Zener Current :
10mA
Impedance :
40Ohm
Radiation Hardening :
No
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Test Current :
5mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Tolerance :
±2%
Length :
2.9mm
Halogen Free :
Halogen Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Forward Voltage :
900mV
Base Part Number :
BZX84B5V6
Dual
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Impedance-Max :
40Ohm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Peak Reverse Current :
1μA
Published :
Working Voltage :
5.6V
Voltage Tolerance :
2%
Factory Lead Time :
4 Weeks
Zener Voltage :
5.6V
Diode Type :
ZENER DIODE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Power Rating :
225mW
Lead Free :
Lead Free
Material :
Plastic
Width :
1.3mm
Element Configuration :
Single
Power Dissipation :
300mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Reference Voltage :
5.6V
HTS Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Max Power Dissipation :
225mW
Unidirectional
Pin Count :
Voltage - Rated DC :
5.6V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 2V
Datasheets
BZX84B5V6LT1
onsemi BZX84B5V6LT1
ZENER DIODE 40Ohm ±2% 5.6V 1μA @ 2V -65°C~150°C TJ 225mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84B5V6LT1G Overview
A reverse leakage current of 1μA @ 2V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 1.96%.1μA is the maximum reverse leakage current.The design is highly flexible due to the zener current of 10mA.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.This device functions best with a peak reverse voltage of 1μA.
BZX84B5V6LT1G Features
reverse leakage current of 1μA @ 2V
1μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 10mA