BZX84B5V6HE3-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX84B5V6HE3-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
350MW ZENER SOT-23
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Impedance (Max) (Zzt) :
40 Ohms
Base Product Number :
BZX84B5V6
Product Category :
Zener Diodes
Brand :
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series :
AECQ-HE3
Product Status :
Active
Tolerance :
±2%
RoHS :
Details
Product Type :
Zener Diodes
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900 mV @ 10 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Cut Tape
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 2 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6 V
Supplier Device Package :
SOT-23
Power - Max :
350 mW
Datasheets
BZX84B5V6HE3-TP
Micro Commercial Components (MCC) BZX84B5V6HE3-TP
±2% 1 μA @ 2 V -55°C ~ 150°C (TJ) TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84B5V6HE3-TP Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1 μA @ 2 V.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 900 mV @ 10 mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZX84B5V6HE3-TP Features
reverse leakage current of 1 μA @ 2 V
1 μA @ 2 V is the maximum voltage (Tol)