BZX84B5V1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZX84B5V1
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
ZENERDIODE,SOT-23,5.1V,0.3W,2%
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage Tolerance :
2%
Packaging :
Digi-Reel®
Reference Voltage :
5.1V
Width :
2.4mm
Power - Max :
300mW
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
Weight :
8.788352mg
Diode Element Material :
SILICON
Voltage Tol-Max :
2%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Number of Elements :
1
Number of Pins :
3
Element Configuration :
Single
Max Power Dissipation :
350mW
Zener Voltage :
5.1V
Diode Type :
ZENER DIODE
Test Current :
5mA
Tolerance :
±2%
Impedance-Max :
60Ohm
Termination :
SMD/SMT
Impedance :
60Ohm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
Power Rating :
350mW
JESD-609 Code :
e3
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Mount :
Surface Mount
Height :
1mm
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Number of Terminations :
3
Terminal Position :
Dual
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 2V
Zener Current :
2µA
Length :
2.9mm
ESD Protection :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
HTS Code :
Polarity :
Unidirectional
Forward Voltage :
900mV
Peak Reverse Current :
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
19 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
BZX84B5V1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
BZX84B5V1
Diotec Semiconductor BZX84B5V1
ZENER DIODE 60Ohm ±2% 5.1V 2μA @ 2V -65°C~150°C 350mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84B5V1-7-F Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 2μA @ 2V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 2%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.A zener current of 2μA makes it highly flexible in terms of design.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.This device requires a peak reverse voltage of 2μA to function fully.
BZX84B5V1-7-F Features
reverse leakage current of 2μA @ 2V
2μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)