BZX84B5V1
Mfr.Part #
BZX84B5V1
Manufacturer
YANGJIE
Description
SOT-23 5.1V 0.35W Diodes Zener
Manufacturer :
YANGJIE
yes
Power Rating :
350mW
Impedance :
60Ohm
Peak Reverse Current :
2µA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Zener Voltage :
5.1V
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Forward Voltage :
900mV
Weight :
8.788352mg
Width :
2.4mm
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Packaging :
Digi-Reel®
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C~150°C
ESD Protection :
No
Tolerance :
±2%
Voltage Tol-Max :
2%
Reference Voltage :
5.1V
Max Power Dissipation :
350mW
REACH SVHC :
No SVHC
Base Part Number :
BZX84B5V1
Terminal Form :
Gull wing
Series :
Automotive, AEC-Q101
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Power - Max :
300mW
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
19 Weeks
Published :
Lead Free :
Lead Free
Test Current :
5mA
Height :
1mm
Length :
2.9mm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 2V
Termination :
SMD/SMT
Zener Current :
Voltage Tolerance :
2%
Impedance-Max :
60Ohm
Datasheets
BZX84B5V1
ZENER DIODE 60Ohm ±2% 5.1V 2μA @ 2V -65°C~150°C 350mW 3 Terminations TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BZX84B5V1-7-F Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 2μA @ 2V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 2%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.A zener current of 2μA makes it highly flexible in terms of design.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.This device requires a peak reverse voltage of 2μA to function fully.
BZX84B5V1-7-F Features
reverse leakage current of 2μA @ 2V
2μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)